Myo-İnositol; B grubu vitaminler arasında yer alan B8 vitamini olarak bildiğimiz altı karbonlu bir şeker alkolüdür. Baklagiller, kuruyemişler, meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunduğu gibi vücut tarafından da sentezlenir. Hücre zarının yapısında bulunan bu madde; hücre hacminin düzenlemesi, sinir sistemi metabolizması, fosfolipit üretimi, enerji tüketimi ve hücrelerarası iletişim gibi çeşitli biyolojik süreçlerde önemli bir role sahiptir.
Myo inositolün bilinen faydaları arasında; PCOS’ta (polikistik over sendromunda) hormonal bozuklukları düzenleyerek şikayetleri azaltması, kadınlarda ve erkeklerde doğurganlığı artırması, insülin direncini azaltması ve gebelikte şeker hastalığını önleme de olumlu etkileri, metabolik sendromu düzeltmesi, kan basıncı kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürmesi, kilo kaybını kolaylaştırması sayılabilir. Depresyon tedavisi, anksiyete ve obsesif kompulsif şikayetlerin azaltılması, uykusuzluk tedavisinde de önemli etkileri vardır. Ayrıca antienflamatuar, antioksidan ve antikanser etkisi mevcuttur.
Bunlar dışında yeni yapılan bir çalışmada Myo-inositol takviyesinin Hashimoto Tiroiditi üzerindeki etkileri araştırılmış, myo-inositol takviyesi yapılan hastalarda Anti-Tiroglobulin ve Anti-Tiroid Peroksidaz seviyelerinde ciddi bir düşme, serbest T3 ve serbest T4 seviyelerinde ise hafif bir artış sağlandığı görülmüştür *.

*Nordio M, Basciani S. Treatment with Myo-Inositol and Selenium Ensures Euthyroidism in Patients with Autoimmune Thyroiditis. International Journal of Endocrinology. 2017;2017:2549491. doi:10.1155/2017/2549491.

Etiket