Beslenme Önerileri

Kollajen Takviyelerinin Faydaları Var mı? -3

Kollajen takviyeleri

İki tip takviye popülerlik kazanmaktadır:

hidrolize kollajen (kollajen hidrolizat) ve jelatin.

Jelatin, kollajen pişirildiğinde oluşur ya da kollajeni enzimatik olarak parçalara ayırdığınızda oluşur…

  • Romatizma: 2017 hayvan çalışması, travma sonrası osteoartritli farelere kollajen takviyeleri vermenin etkilerini inceledi. Sonuçlar, takviyenin hastalığın gelişimi ve ilerlemesinde koruyucu bir rol oynayabileceğini gösterdi.

Kollajen çok ağır 300 kDalton bir proteindir. Bağ dokunun esas proteinidir.

Güvenlik ve yan etkiler

Şimdiye kadar, kollajen takviyelerinin güvenliği ve etkinliği hakkında sınırlı güvenilir bilgi bulunmaktadır. Jelatin takviyelerinin potansiyel yan etkileri arasında hoş olmayan bir tat ve ağırlık ve mide ekşimesi hissi bulunur. Ayrıca, takviyenin kaynağına (domuz, tavuk, balık, sığır, yosun vb) alerjiniz varsa, alerjik reaksiyonunuz olabilir.

Kollajen haplarını ağzınıza atıp yutmadan önce iyice düşünün.

Kollajen peptidler

Takviyelerde bulunan kollajen peptitler farklıdır. Hidrolize kollajen olarak da adlandırılır. Kollajen ile aynı amino asitlerden yapılırlar, ancak vücudumuz tarafından daha kolay emilirler. Bunun nedeni, kollajenden çok daha kısa amino asit zincirleridir , bu da onları kan dolaşımımıza GÜVENİLİR KAYNAK daha kolay geçirir yani daha sindirilebilirler.

Bununla birlikte, takviyenin ne kadarının emildiğini ve bu amino asitlerin hedef organlarına daha fazla kollajen yapmak için yapı taşları olarak hareket edip etmediğini hala tartışmaya açıktır.

 

Kollajen takviyeleri işe yarar mı?

Bazı çalışmalar, birkaç ay boyunca kollajen takviyeleri almanın cilt elastikiyetini (yani, kırışıklıklar ve pürüzlülüğü) ve yaşlanma belirtilerini iyileştirebileceğini göstermektedir. Diğerleri, kollajen tüketmenin yaşla zayıflamış kemiklerdeki yoğunluğu artırabildiğini ve eklem, sırt ve diz ağrısını iyileştirebileceğini göstermiştir.

Ancak çoğu çalışma deney hayvanlarında ve hücre kültürlerinde yapıldığı için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Ancak bu çalışmaların çoğu küçüktür ve ürünü üreten şirketler tarafından finanse edilir ve sonuçlarda önyargı ihtimali fazladır.

Peki, kollajen takviyesi almalı mıyım?

Olabilir! Olmayabilir!

Ama çok kararlı ve ateşli sıkı bir ilişkiye hazır olun.

Kollajen işe yararsa ve uzun süreli etkiler arıyorsanız, hayatınızın geri kalanı için sürekli takviyeler almanız gerekir.

Neden mi?

Kollajenaz ve jelatinaz yüzünden.

İnsan vücudu sürekli olarak bu enzimleri üretiyor ve doğal kollajenimizi de yiyip bitiriyor. Bu nedenle, kollajen takviyeleri cildinizi, kemiklerinizi ve eklemlerinizi iyileştirirse, onları devamlı almaya devam etmeniz gerekir.

Kollajenaz ve jelatinaz denilen matriks remodeling enzimleri kollajen dengesi için hayati öneme sahiptirler. Kollajen tüketmenin en büyük dezavantajlarından biri, aldığımız takviyelerdeki amino asitler doğrudan doğruya direkt cildimize gitmiyor, başka organlara da dağılıyorlar.

Hayvan bazlı ilk jelatinaz 1962 yılında kurbağa kuyruğundan elde edildi ve MMP olarak adlandırıldı. Matriksi parçalayan enzim yani kollajeni ve arkadaşlarını remodeling yapan proteaz.

 

Kollajeni tek başına düşünmeyiniz.

Hücre dışı matrikste beraber iş gördüğü arkadaşlarını da göz önünde bulundurun.

Hyaluronik asit, glukozaminglikanlar, dekorinler, matriks proteinazlar ki 600 türü vardır, elastin, dermatan sülfatlar… Hepsi büyük bir çarkın değerli üyeleridir.

Onlara iyi bakalım. Fibroblastları iyi tanıyalım.

Onlarda hücreler arası bağ dokusunun esnekliğini, kayganlığını ve nemliliğini sağlasınlar.

Fibroblast and normal deri yapısı. Muscles kas, Fat cell yağ, Hyaluronic acid, Elastin, Collagen ve Fibroblast. KOLLAJENİ FİBROBLAST HÜCREMİZ ÜRETİR.

 

 

Bizim kurbağamız bu sefer yakışıklı bir prense değil matriksi eriten bir kollajenaza (enzim) dönüşmüştür.

Umarız kollajen hakkındaki bu genel bilgilendirme faydalı olmuştur.