Karahindiba – Şikori Kahvesi
 
Karahindiba, Amerika’dan Çin Hindistan’a kadar tüm dünyada yaygın olarak bilinen ve tedavi amaçlı kullanılan bir tıbbi bitkidir. Kök ve toprak üstü kısımları tedavi amaçlı olarak kullanılır.
 
Çiçekleri sabahları açar, akşam ve kapalı havalarda kapanır. Geçmişte kırsalda çiçeklerin akşam kapanması nedeniyle zamanın tayininde kullanılmıştır.
 
İngilizler kanı temizlediğini düşündüğünden bir çok fermente içeceklerin yapımında kullanırlar. Arap Hekimler de karahindibanın ilaç olduğundan ilk olarak 10. ve 11 . yüzyılda bahsetmişlerdir. Halk Tebabetinde yaygın olarak dispeptik (hazımsızlık) şikayetler, midede doluluk ve şişkinlik durumlarında, idrar yolu enfeksiyonlarında, karaciğer ve safra yolları hastalıklarında kullanılmıştır.
 
Karahindibanın normal kullanım şekli dışında köklerinin kavrulması ile elde edilen ve geleneksel anlamda hala kullanılmakta olan tüketim şekli de mevcuttur. Fransa ve Avusturya halkı, karahindiba köklerinden elde ettikleri ve ŞİKORİ adını verdikleri kahveyi, karaciğer detoksu ve böbreklerde tedaviye olumlu etkisi nedeniyle yaygın bir şekilde tüketmektedirler.
 
Mevsim geçişinin yaşandığı bu aylarda karahindiba gibi özellikle karaciğerin detoksifikasyonuna yardımcı ve venöz dolaşımı destekleyen besin / bitki zenginliğimizden istifade etmek, gerek sağlıklı gerekse de kronik hastalıklara sahip bireylerin bu değişim süreçlerini daha konforlu ve olumlu etki ile geçirmelerini sağlayacaktır.
 
www.drceyhunnuri.com
Etiket
No Tag