D Vitamini Vücut Optimizasyonunda Etkilidir

– Hücre Farklılaşma Sürecinde Sapmaların Önlenmesi
– İmmün Defisitin Giderilmesi
– İnsülin Salgı Regülasyonu ve Metabolik Sendromun Engellenmesi
– Enflamasyonun Optimizasyonu
– Enfeksiyonun Engellenmesi

D VİTAMİNİ – Hücre Farklılaşma Sürecindeki Etkisi

D Vitamini, hücrelerin hızla bölünerek çoğalmasını (Profilerasyon) dengede tutarak, kontrolsüz artış ve patolojik farklılaşmayı (Diferansiyasyon) regüle eden sistemin desteklenmesinde aktif rolü ile KANSER oluşumunu önleyebilir.

Sadece kemik sağlığı için gerekli olduğu düşünülen D Vitamini ‘Tüm Vücut Sistem Regülasyonu’nda aktif rol oynayan, vücudumuza esansiyel alınması gereken bir vitamindir.

D VİTAMİNİ – Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkisi

D Vitamini, kendisi güçlü bir bağışıklık mediatörü olup, immün sistemin enflamatuvar tepkisini optimize ederek Otoimmün Hastalıkların (Astım – Romatoid Artrit – Ankilozan Spondilit – Çölyak – Crohn – Ülseratif Kolit – Hashimoto Tiroidi – Vitiligo – MS gibi) gelişimini önler.

D VİTAMİNİ – İnsülin Salgı Regülasyonundaki Etkisi

D Vitamini, pankreasın endokrin kısmı olan langerhans adacıkları hücrelerinden insülin salınımına yardımcı olur. Bu sayede DİYABET oluşumunu önleyen etmenlerdendir.
Kandaki D Vitamini değerinin 80 ng/ml seviyesinde tutulması açlık kan şekeri regülasyonunda etkilidir.

D VİTAMİNİ – Enflamasyonun Optimizasyonundaki Etkisi

D Vitamini, aşırı enflamatuvar sitokin (IL-1, IL-6, TNF-alfa) salınımını baskılayarak, patolojik iltihap oluşumunun önüne geçer ve bu sayede ‘Fizyolojik Enflamasyon’dan ‘Kronik – Patolojik Enflamasyon’a geçişi engellemiş olur.

Bu regülasyon, Astım – Romatoid Artrit – Ankilozan Spondilit – Çölyak – Crohn Ülseratif Kolit – Hashimoto Tiroidi – Vitiligo – MS gibi birçok hastalığın önlenmesinde önemli bir etkendir.

 

 

 

Etiket