Güncel

Romatoid Artrit / Eklem Ağrılarına Bakış Açımızı DeğiştirelimAnkilozan Spondilit – SyndesmofitTunç Çağı’ndan Günümüze Ankilozan SpondilitDikkat Eksikliği ve Fiziksel Aktivite İlişkisi / Hareket SağlıktırMutluluk Elimizde / Onu Keşfetmeyi Bilenler: ‘’Mavi Zone‘’

Sağlıklı Bilgi

Hastalıklara Yaklaşımda Bakış AçımızAnkilozan Spondilit ve Eklem Ağrılarında Temel Muayene YaklaşımıProne İnstabilite Testi ve Egzersizleri - Ankilozan Spondilit ve Kronik Bel AğrılarıSakroileit Oluşumunda Psoas Kas Disfonksiyonu

Sağlıklı Yüzler

oNLAR sAĞLIĞINA kAVUŞUYOR

Dergi Makaleleri

Hashimoto Hastalığını Ağırlaştıran FaktörlerRomatoid Artrit (İltihaplı Eklem Romatizması) Tedavi Edilebilen Bir HastalıktırAnkilozan Spondilit Ve AsidozAnkilozan Spondilit ve Bağlardaki GevşeklikHamilelikte Atılan Ankilozan Spondilit TemelleriHashimoto Hastalığı Oluşum Nedenleri

Hastalığın Temelinde Yatan Neden

Hastalığın temelinde yatan nedeni ortaya koymak tedavinin en önemli aşamasıdır. Bunun için doktor olarak modern tıp anlayışımızın bize kazandırdığı bilgilerden istifade ettiğimiz gibi, insan doğasını tanımamıza yardımcı olan diğer teknoloji ve bilgilerden de yararlanmamız gerekir. Tanı konduktan sonra hastalıkların tedavisinde vücut sistemlerini baskılamak akut vakalarda önemli gibi görünse de, kronik vakalarda asla doğru bir yöntem değildir. Bu yaklaşım ile ana patoloji tedavi edilemeyeceği gibi, sadece hastalık belirtileri baskılanmış olacaktır.

Baskılayıcı Değil, Bedenin İyileşme Yetisine Destek

Baskılayıcı değil, bedenin iyileşme yetisine destek olacak hekimlik disiplini içerisinde, vücut fizyoloji ve metabolizmasını destekleyecek doğal tedavi yöntemlerinden faydalanarak, hastalığa göre değil hastalarımıza özel tedavi protokolünün ve reçetelerin düzenlenmesini esas alıyoruz. Ve son olarak hastalarımızı sağlık ve afiyet içerisinde ülke, şehir ve evlerine uğurladıktan sonra, sağlıklarını sürekli takip ile, bir daha hastalık durumuna geri dönmemeleri için bedenlerinin içindeki dahili doktorlarını aktif tutarak sürdürülebilir fayda sağlamaya çalışırız.

Aslında biz anlayalım ve anlaşalım diye belirti/bulgu/hastalıklara terimsel ve kategorize edilmiş isimler verilmiş. Oysa bozulan, ‘İNSAN SİSTEMİ’dir. Bu sistemin tamamı AYARLAR üzerine kurulu bir işleyişe sahiptir ve bu ayar mekanizmasından uzaklaşma/sapmalar kaçınılmaz sonuç olarak ‘HASTALIKLAR’ ı doğuracaktır.

Temelde bütün hastalıklar bir tek hücrenin ihtiyacı olan kan, oksijen, su, mineral ve diğer hayati maddelerin o hücreye ulaştırılamaması ve işleyiş esnasında oluşan atık maddelerin oradan uzaklaştırılamaması sonucu başlar. Bedenimizdeki emilim, üretim, dolaşım, solunum, sinirsel ileti vb. vücut işleyiş mekanizmalarının KENDİ HATALARIMIZ yüzünden bozulması ile birlikte şikâyetler/ belirtiler karşımıza çıkmaktadır. (Su tüketimi azalınca kan viskozitesi artar, dolaşım sistemi olumsuz etkilenir veya ateş – aşırı terleme – nefes kokması – sürekli yorgunluk vs.).

Ama ne yazık ki vücuttan gelen bu sinyaller de hastalık olarak ele alınır ve SEBEBİ TESPİT EDİLEMEYEN bazı durumlar da Antienflamatuvar (iltihap azaltıcı), Antihipertansif (tansiyon düşürücü) ilaçlarla baskılanmaya çalışılır. Kısacası -ANTİ- uygulamalar ile tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Farkına varmadan hastaya en büyük kötülük yapılmış olur. Meselenin çözümü gerçekleşmediği gibi, belirtiler baskılandığı için hastalığın devam ediyor olmasından haberdar olmak mümkün olmayıp, kronikleşip derinleşmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Hastanın yaşam kalitesini yükseltme niyeti ile, telafisi zor yol /yöntemlere başvurmadan önce, ayar mekanizması üzerine kurulu bu sistemin rejenerasyon ve regülasyonuna başvurularak, vücudun optimal değerlere uygun restore sürecini yönetecek HEKİMLİK sanatının sergilenmesi gerekir.

Dr. Ceyhun Nuri

Sosyal Medyada Dr. Ceyhun Nuri