Ankilozan Spondilit – Divertikülit
 
Ankilozan Spondilit(AS) kalça eklemini ve omurgayı tutan ilerleyici enflamatuar bir hastalıktır. Eklemler dışında diğer sistemlerde de tutulum görülen AS hastalarında gastrointestinal semptomlar sıktır. Bu hastaların %6,8’inde İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (İBH) geliştiği gibi İBH’li hastaların da %13’ünde AS ile uyumlu kas iskelet sistemi klinik özellikleri ortaya çıktığı bildirilmiştir. En çok bilinen bu durum dışında gastrointestinal şikayetleri olan hastalarda divertikülit de düşünülmelidir.
 
Divertikülit; kalın bağırsağın duvarında çıkıntı yapan küçük ceplerin (divertikül) iltihaplanmasıdır ve yapılan çok yeni bir çalışmada gösterilmiştir ki; AS süresi ile divertikülit gelişme riski önemli derecede ilişkilidir. Her 5 yıllık AS süresi için divertikülit gelişme riski %18 artış göstermektedir. Özellikle gastrointestinal şikayetleri olan, yaşlı, alkol alan ve hastalık süresi uzun AS’li hastalarda divertikülit gelişme ihtimali mutlaka düşünülmelidir ve diyetlerinin lifli gıda ağırlıklı olmasına özen gösterilmelidir.
 
Ankilozan Spondilit Hakkında Detaylı Bilgi ve Öneriler: https://www.drceyhunnuri.com/iskelet-sistemi-hastaliklari/ankilozan-spondilit-tedavisi/
Etiket