Romatoid Artit, poliartirt ve sistemik bulgular ile karakterize en sık görülen kronik romatizmal bir hastalıktır. Bu hasta grubunda en sık görülen durumlar ‘Uyku Bozukluğu, Yorgunluk, Depresyon, Eklem Deformiteleri’ olarak belirtilebilir. Bu durumlar aile – iş hayatını, günlük yaşamını ve sosyal yapısını olumsuz yönde etkilemektedir.
Sağlık otoritelerine göre akılcı egzersiz uygulamaları bu şikayetlerde ciddi anlamda azalma sağlayarak hastanın sosyal hayatını olumlu etkilemekte ve depresyonu geriletmektedir. Bu nedenle egzersiz, bilinenin aksine inflamatuar hastalıklarda hastanın günlük hayatında her gün olmak kaydı ile en az 30 dakika süreyle yer alması gerekir.
Not: İzometrik ve izodinamik egzersiz protokolleri hastaya özel düzenlenmelidir (Bu hasta grubunun ezgzersizlerini direkt yürüyüş veya koşu üzerine kurgulamaları her zaman doğru bir aktivite olmayabilir.)
Romatoid Artrit Hakkında Detaylı Bilgi ve Öneriler: https://www.drceyhunnuri.com/iskelet-sistemi-hastaliklari/iltihapli-eklem-romatizmasi-tedavisi/

Etiket