+90 (312) 472 17 69

DUYGU - ORGAN İLİŞKİSİ

DUYGU – ORGAN İLİŞKİSİ

İnsan bedeni maddi ve ruhi olarak bir bütündür. Bu bütünlüğün yansımalarını insanın duyguları ve organları arasında da görmekteyiz. Duygularımızı yönlendiren sadece beynimiz değildir, diğer organlarımız ve duygu durumu arasında da birçok bağ vardır. Kalp, akciğer, karaciğer, dalak, böbrek gibi organlarımızın enerji merkezlerindeki akışlar, duygularımıza tesir etmektedir.

Her organ ve işlevi sadece maddi ve anatomik olarak değerlendirilmemelidir. Her organın anatomik varlığı ve buna karşılık gelen duyguları da vardır. İnsan vücudu, tüm bunların bileşkesinden oluşan hatta daha fazlasının da olduğu karmaşık bir sistemdir. İç organlar işlevsel olarak çeşitli hayati maddeler, duygular, dokular ve duyular ile ilişkilidir.

İç organların bağlı olduğu enerji merkezleri beden ve zihin birliği arasındaki ilişkiyi yansıtır. Birçok fizyolojik sürecin temelini oluşturan yaşamsal enerji, aynı zamanda duygusal ve zihinsel süreçlerin de temelini oluşturur. Batı fizyolojisinde beyne atfedilen duygusal ve zihinsel süreç alanları, doğu tıbbında iç organların eylem alanlarının bir parçasıdır. Buna göre her organın bağlı olduğu enerji ve belirli bir duygu arasındaki ilişki karşılıklıdır. Yani organın bağlı olduğu enerji alanının durumu, duyguları etkiler ve duygular, organın bağlı olduğu enerji alanının durumunu etkiler.

Kalp sevinçle, karaciğer öfkeyle, akciğer üzüntü ve endişeyle, dalak düşünmede konsantrasyon veya konsantrasyon eksikliğiyle, böbrekler de korkuyla ilişkilidir. Bu duygular genellikle aşırı ve uzun süre yaşandığında, dengesizliğin sebebi haline gelirler. Belli bir organı tedavi ederek, o organla ilgili belirli duyguları etkileyebilir ve bir kişinin daha dengeli bir duygusal duruma gelmesine yardımcı olabiliriz.

Kalp enerji sistemi güçlüyse zihin de güçlü olur ve kişi mutlu olur. Eğer kalp enerji sistemi güçsüzse zihin canlılığa sahip değildir ve kişi üzgün, mutsuz ve depresyondadır. Kalp enerji sistemindeki bir taşkınlık, zihni etkiler ve kişi manik depresyon gibi bipolar zihinsel hastalık belirtileri gösterebilir. Duygusal bir seviyede kalp enerji sisteminin durumu kişinin anlamlı ilişkiler kurma kapasitesini belirler. Sağlıklı bir kalp enerji sistemi, diğer insanlarla olan ilişkimizi olumlu bir şekilde etkiler ve diğer taraftan zor ilişkilerden kaynaklanan duygusal sorunlar, kalp enerji sistemini zayıflatır. Kısacası gözlerdeki parıltı ve dengeli sevinç hali kalp enerji meridyenimizin düzenli ve sağlıklı olduğunu, dolayısıyla da kalp sağlımızın yerinde olduğunun belirtisidir diyebiliriz.

Akciğer enerji meridyenindeki düzensizlikler, hüzün ve keder gibi duyguları doğurmaktadır. Ruhsal özümüzün bir parçasını nefesle vücudumuza alırız. Akciğer enerji alanında oluşan titreşimlerin, nefes alma üzerinde doğrudan etkisi vardır. Hüzün ve üzüntünün akciğer enerji sistemini olumsuz etkisi sonucunda nefesimiz daralır. Üzüntülü bir insanın sığ ve kısa süreli soluk alması bunun bir örneğidir. Benzer bir şekilde, hemen göğsün üst kısmında, neredeyse boyunda gerçekleşen hızlı ve sığ nefes alma, akciğer enerji sistemindeki tıkanıklığın dolayısıyla akciğerimizdeki bir sorunun belirtisi olabilir.

DUYGU ORGAN dr

Genel olarak vücut enerjimizin düzgün dağılması karaciğer enerji meridyenindeki düzgün akışla mümkündür. Karaciğer fonksiyonu duygusal durum üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Bu işlev normalse vücudun genel enerji akışı normal şekilde akar ve duygusal olarak da kişi mutludur. Bu işlev bozuksa, vücudun genel enerji dolaşımı engellenir ve bu da, hipokondriyal ağrısı, göğüste baskı hissetme gibi fiziksel belirtilerin eşlik ettiği duygusal hayal kırıklığına, depresyona ya da öfkeye, boğazda düğümlenme veya abdominal distansiyona neden olabilir. Bu çift yönlüdür. Yani karaciğer fonksiyonlarındaki bozukluk, öfke patlamaları, gergin duygusal durum, hayal kırıklıklarına sebebiyet verebilir. Tersi durumda da her olay ve durum karşısında devamlı öfkeli ve gergin duygusal tepkiler karaciğer fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir.

İnsan bedeni ruhu ve duygu durumu birbirine birçok şekilde bağlıdır. İnsan bedeni ve organların sağlığı, genel olarak hava, su ve doğru beslenmeyle doğrudan alakalıdır. Ve buradaki uyum da organ enerji sistemindeki kesintisiz akışı sağlar. Bu akıştaki tıkanıklıklar, iyi nefes almadığımızı, vücudumuzdaki su dengesinin bozukluğunu ya da yetersizliğini ve de yanlış beslendiğimizi gösterir. Aynı zamanda ruh sağlığımızın dinamik ve sürekli yerinde olması bedenimizin düzeni ve sağlığı açısından da önemlidir. Duygu durumundaki inişler ve çıkışlar kontrol altında tutulmaz, dengeli bir duygu durumuna sahip olmazsak bedenimizdeki enerji akışında tıkanıklıklar yaşarız ve sağlığımız bozulur.

Ruh sağlığımız, beden sağlığımız ve duygu durumumuzu etkiler. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam yalnızca ruhun ve bedenin bir bütün halinde birbirini olumlu etkilemesiyle mümkündür. Bu değişken süreç bizlerin mutedil bir çizgide yaşaması gerektiğini gösterir.

Dr. Ceyhun Nuri

01.02.2017