+90 (312) 472 17 69

Kabızlık bağırsak hareketlerinin yavaşlaması hatta bazen durması sonucu dışkının tam boşaltılamaması veya kısmen zorlanarak boşaltılma halidir.

Yanlış yaşam tarzı, Su tüketmemek, Beslenme Hataları (Çok, Karışık, Sık, Uyumsuz, Bayat, Katkılı yemek yemek, İyi çiğnememek), Karbonhidrattan ve rafine gıdaları yoğun tüketmek, Probiyotik gıda tüketmemek, Anne sütü almamak, Sezeryan Doğum, Ağır metallere (Al, Hg, Pb) maruziyet, Toksinler (antibiyotikler, çevresel atıklar) bağırsak flora ve doğal ortamını bozarak işlevselliğinin azalmasına neden olur.

Klasik bilgilerimize göre bir hafta içinde üç ve ya daha az sayıda dışkılamaya kabızlık gözü ile bakılır. Yalnız şunu belirtmek istiyorum sağlıklı insanda her yemek yedikten 1-2 saat sonra dışkılama dürtüsünün olması gerekiyor. Ve eğer bir veya daha fazla gün vücuttan atık/dışkı/toksinler atılamayıp organizmada kalır ise tekrar geri bedenimize emilerek hastalıkların oluşmasına hızla neden olur.Yani bağırsak boşluğumuzda çoğalan toksinler bağırsak bağışıklık sistemi tarafından nötralize edilemiyince bağırsakta ki probiyotik koruyucu florayı bozarlar ve bunun neticesinde bağırsak geçirgenliği artar, yeniden kana verilen allerjen / toksinler bütün organ ve dokulara dağılarak onları tahrip eder. Ve hücreniz Yaşlanır / Hastalanır.

Aslında bütün hastalıklar bir tek hücrenin ihtiyacı olan kan, oksijen, su, mineral ve diğer hayati maddelerin o hücreye ulaştırılamaması ve hücrenin işleyişi sonucu oluşan atık maddelerin (allerjen, toksinlerin) oradan uzaklaştırılmaması sonucu başlar. Metabolizmada ki oluşan hatalar sonucu vücuttan bir kısım sinyaller yayılır. (örneğin; ateş, aşırı terleme, nefes kokması, sürekli yorgunluk, bağırsak problemleri v.s.) Yanılma burada başlar. Bu vücuttan gelen imdat çağrılarını hastalık düşünerek onları ağrı kesicilerle, antiallerjenler, ateş düşürücülerle v.s. baskılarız. Oysa yapılması gereken vücudun kendi iç mekanizmalarını harekete geçirerek şifaya kavuşma istikametinde yardımcı olmaktır. Biz hastanın şifaya ancak beden, duygu, düşünce/bilinçaltı ve ruhun bir bütün olarak tedavi edilmesi sonucu kavuşacağına inanırız. Kabızlıkta böyle bir durumdur. Ve kliniğimizde tek bir tedavi şeklinin değil birçok yöntemin birlikte hareketi sonucu başarıyı hedefleriz.

Dr. Ceyhun NURİ
Daha fazla bilgi için lütfen iletişim bilgilerimizden bize ulaşın.

genel